STIHL wprowadza nową przejrzystość w zalesianiu – raport zrównoważonego rozwoju 2024
22 maja 2025 Autor: Rafał
STIHL wprowadza nową przejrzystość w zalesianiu – raport zrównoważonego rozwoju 2024
Firma STIHL wprowadza innowacyjne cyfrowe narzędzie TREEO Impact Storyboard, które po raz pierwszy umożliwia przejrzyste i szczegółowe śledzenie magazynowania CO₂ w projektach zalesiania, drzewo po drzewie. Nowo opublikowany Raport Zrównoważonego Rozwoju 2024 przedstawia postępy firmy w obszarach ekosystemów, gospodarki obiegu zamkniętego i opieki w ramach strategii globalnej odpowiedzialności społecznej.
Rekultywacja zdegradowanych obszarów stanowi skuteczne narzędzie wiązania CO₂. Jednak często brak jest rzetelnych danych dotyczących tego, ile faktycznie dwutlenku węgla jest magazynowane przez posadzone drzewa w długim okresie czasu. STIHL stawia czoła temu wyzwaniu za pomocą nowego narzędzia cyfrowego, które wyznacza nowe standardy: TREEO Impact Storyboard. To internetowe narzędzie, stworzone we współpracy ze startupem TREEO, po raz pierwszy szczegółowo pokazuje, w jaki sposób CO₂ jest magazynowany w projektach zalesiania realizowanych przez STIHL – drzewo po drzewie, w sposób weryfikowalny i przejrzysty. Nowa aplikacja stanowi jeden z centralnych tematów Raportu Zrównoważonego Rozwoju 2024, opublikowanego właśnie dzisiaj.

Od wielu lat STIHL angażuje się w projekty zalesiania w Ugandzie i Indonezji na Borneo we współpracy z organizacją pozarządową Fairventures Worldwide, dążąc do długoterminowego, mierzalnego wkładu w ochronę klimatu poprzez rozwiązania oparte na naturze. Storyboard, opracowany razem z zespołem TREEO, uczynił tę pracę jeszcze bardziej przejrzystą: interaktywna mapa świata pokazuje poszczególne obszary nasadzeń, liczbę drzew oraz zmierzoną ilość zmagazynowanego CO₂ – z bieżącymi aktualizacjami na podstawie rocznych danych z monitoringu. „Dzięki TREEO Storyboard tworzymy bezprecedensową przejrzystość dotyczącą faktycznego magazynowania CO₂ w naszych projektach zalesiania. To ważny krok w ukazaniu wpływu naszych działań” – mówi dr Friedemann Stock, Sustainability Officer w STIHL.
Storyboard przedstawia historie i ludzi
Dlaczego „storyboard”? Platforma nie tylko dostarcza liczb, danych i faktów, ale także wgląd w historie stojące za projektami – ze zdjęciami, filmami i portretami zaangażowanych osób. To sprawia, że suchy raport o CO₂ staje się żywym obrazem rozwoju projektów zalesiania. „Sednem wielu projektów zalesiania jest fakt, że firmy opłacają sadzenie drzew – ale po kilku latach nikt nie wie, czy las wciąż istnieje” – wyjaśnia dr Stefan Ferber, dyrektor zarządzający i współzałożyciel TREEO. „Dzięki TREEO zyskujemy pełną ścieżkę audytu na całej długości życia drzew.”

Storyboard pokazuje liczbę drzew oraz aktualny zmierzony i prognozowany poziom magazynowania CO₂. Obecnie ponad 912 000 drzew na około 3 100 hektarach jest cyfrowo zarejestrowanych – z łączną sekwestracją 8 904 ton węgla (od momentu pierwszego pomiaru na początku 2025 roku). TREEO storyboard opiera się na aplikacji używanej przez uczestniczących małych właścicieli, którzy każdego roku mierzą swoje drzewa: przy pomocy mapy referencyjnej, zdjęć i danych GPS obliczana jest pojemność magazynowania CO₂ dla każdego drzewa z osobna. Dane są następnie weryfikowane – na przykład przy użyciu zdjęć satelitarnych, ujęć z drona oraz inspekcji terenowych – i przechowywane w bazie danych. Projekty STIHL aktualnie cyfrowo rejestrują ponad 912 000 drzew na około 3 100 hektarach, z udokumentowaną sekwestracją 8 904 ton CO₂ (stan na styczeń 2025). Storyboard można zobaczyć pod adresem: https://dashboard.treeo.one/stihl.
Postępy w kluczowych obszarach: ekosystemy, gospodarka obiegu zamkniętego i opieka
TREEO dashboard stanowi część szerokiego zakresu działań, które STIHL podejmuje w ramach realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Raport Zrównoważonego Rozwoju 2024, opublikowany dzisiaj, przedstawia kompleksowy przegląd tych działań i pokazuje postępy firmy w trzech filarach: ekosystemy, gospodarka obiegu zamkniętego oraz opieka. Wszystkie działania, strategiczne podejścia i cele opisane są szczegółowo w raporcie, przygotowanym zgodnie ze standardami Global Reporting Initiative (GRI) i dostępnym online: https://nachhaltigkeitsbericht.stihl.de/2024.
Charakterystyka firmy
Grupa STIHL to międzynarodowy, aktywny gracz na globalnym rynku i lider technologiczny. Opracowuje, produkuje i dystrybuuje akumulatorowe, elektryczne oraz spalinowe elektronarzędzia dla profesjonalnych użytkowników leśnictwa i rolnictwa, a także do pielęgnacji ogrodów i terenów zielonych, branży budowlanej oraz prywatnych właścicieli ogrodów. Asortyment produktów uzupełniany jest przez rozwiązania cyfrowe i usługi. Wyposażenie dystrybuowane jest za pośrednictwem autoryzowanych dealerów oraz internetowych sklepów STIHL – łącznie 44 spółki zależne handlowe i marketingowe, około 120 importerów oraz ponad 52 000 autoryzowanych serwisów w ponad 160 krajach. STIHL produkuje w siedmiu własnych zakładach zlokalizowanych w Niemczech, USA, Brazylii, Rumunii, Szwajcarii, Austrii, Chinach i na Filipinach. Od 1971 roku STIHL nieprzerwanie zajmuje pozycję najlepiej sprzedającej się pilarki łańcuchowej na świecie. Firma została założona w 1926 roku i ma siedzibę w Waiblingen koło Stuttgartu. Jako rodzinny biznes o zrównoważonym podejściu, STIHL chce ułatwiać ludziom pracę w zrabatowanych warunkach i w harmonii z naturą. W 2024 roku STIHL osiągnął globalną sprzedaż na poziomie 5,33 mld euro, a w jego strukturze zatrudnienia znalazło się 19 732 pracowników.
© 2025 Andreas Stihl AG & Co. KG – materiały prasowe wykorzystane zgodnie z Terms of Use – STIHL MediaCenter (sekcja A – Authorized Sales Partners). Zabrania się dalszego kopiowania lub modyfikacji. Tłumaczenie i opracowanie: POMARAŃCZE.NET.