2024-05-16

Działania dla jutra: STIHL publikuje Raport zrównoważonego rozwoju 2023

16 maja 2024 Autor: Rafał

Działania dla jutra: STIHL publikuje Raport zrównoważonego rozwoju 2023

STIHL opublikowała trzeci raport zrównoważonego rozwoju. Raport prezentuje postępy i cele na rok 2023 w kluczowych obszarach: ekosystemów, gospodarki obiegowej i troski społecznej. Dokument został przygotowany zgodnie ze standardami Global Reporting Initiative (GRI) i jest dostępny online.

STIHL Sustainability Report 2023

Wprowadzenie

„W STIHL głównie rozumiemy zrównoważony rozwój jako formę odpowiedzialności – za środowisko, ludzi i długoterminowy rozwój naszej firmy” – mówi dr Michael Prochaska, członek Zarządu ds. Zasobów Ludzkich i Prawa oraz odpowiedzialny za kwestie zrównoważonego rozwoju w STIHL. „Konsekwentnie podążamy ścieżką, którą rozpoczęliśmy dawno temu, aczkolwiek wciąż jesteśmy daleko od celu. Zrównoważony rozwój to nasza misja i wspólna inspiracja dla transformacji i innowacji.”

Ekosystemy: Niższe emisje, większa bioróżnorodność

Prawie wszystkie zakłady produkcyjne i sprzedażowe STIHL były neutralne pod względem emisji gazów cieplarnianych (Scope 1 i 2) od końca 2023 roku. Osiągnięto to głównie poprzez stopniowe przechodzenie na „zieloną” energię elektryczną od 2021 roku oraz połączenie offsetów węglowych z wychwytem CO₂ poprzez agroforesterię. Coraz więcej lokalizacji generuje też własną energię z odnawialnych źródeł, m.in. instalując nowe systemy fotowoltaiczne w Qingdao (Chiny), Brazylii i Ludwigsburgu (Niemcy), co nie tylko obniża emisje, lecz także wzmacnia bezpieczeństwo dostaw energii.

Średnio faza użytkowania odpowiada za 60–90 proc. emisji produktów STIHL. Wyroby akumulatorowe znajdują się na niższym końcu tego zakresu, w zależności od lokalnego miksu energetycznego. Z tego względu priorytetem jest obliczenie emisji Scope 3 związanych z użytkowaniem sprzedanych produktów. Obecnie określane są czynniki wpływające na te emisje, a metody pomiaru są opracowywane i weryfikowane.

W 2023 roku łączne zużycie energii (Scope 1 i 2) spadło o około 15 proc. rok do roku. Głównym powodem była sytuacja gospodarcza, która wpłynęła na spadek sprzedaży i dostosowanie produkcji. Podobnie zmniejszyły się emisje gazów cieplarnianych. STIHL planuje zredukować zużycie gazu ziemnego i oleju o 40 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 2019 roku. Niektóre spółki zależne już wdrożyły pierwsze działania – przykładowo szwajcarska fabryka łańcuchów przestawiła ogrzewanie na elektryczne elementy, co przekłada się na oszczędność 2 400 MWh gazu i redukcję emisji CO₂ o 480 ton rocznie.

Bioróżnorodność stanowi także kluczowy element strategii zrównoważonego rozwoju STIHL. W 2023 roku zakończono projekt dotyczący wyzwań związanych z bioróżnorodnym użytkowaniem gruntów w lokalnych społecznościach, co zaowocowało wieloma pomysłami na nowe produkty niezbędne w przyszłych technikach zbioru i upraw. Pierwsze prototypy zostały już zaprezentowane społecznościom lokalnym.

Gospodarka obiegowa: Mniej plastiku, lepszy recykling

Działania STIHL koncentrują się na zasadach gospodarki obiegowej, aby ograniczyć wykorzystanie surowców pierwotnych i zminimalizować odpady. Produkty i procesy są ciągle optymalizowane pod tym kątem. W ramach projektu pilotażowego uruchomionego pod koniec 2022 roku analizowano możliwości opracowania pilarki w pełni zgodnej z zasadami ekologii obiegu zamkniętego zarówno w produkcji, jak i użytkowaniu. W 2023 roku rozpoczęto analizę potencjału zwiększenia udziału surowców wtórnych w produktach STIHL. Pierwszy etap polegał na zdefiniowaniu najważniejszych obszarów działania i zbadaniu już dostępnych na rynku rozwiązań; wyniki tych badań są obecnie oceniane.

STIHL intensywnie pracuje nad redukcją plastiku w opakowaniach. Na niemieckich zakładach wprowadzono nowe opakowania na części zamienne z redukcją grubości folii o 20 proc. Stopniowo usuwane jest także okienko z przezroczystego plastiku w opakowaniach łańcuchów. Przejście na opakowania z monomateriałów zmniejsza ilość plastiku i ułatwia recykling.

Troska: Zrównoważone łańcuchy dostaw

Raport podkreśla także aspekty społeczne zrównoważonego rozwoju, takie jak promocja różnorodności, rozwój społeczny oraz realizację odpowiedzialnego łańcucha dostaw. W 2023 roku nacisk położono na rozwój globalnej sieci zrównoważonych łańcuchów dostaw, aby promować idee odpowiedzialnego pozyskiwania surowców w działach zakupów i spółkach produkcyjnych.

Wszystkie działania związane z zrównoważonym rozwojem zostały opisane w STIHL Sustainability Report 2023. Dokument został przygotowany zgodnie ze standardami GRI i jest dostępny online pod adresem: STIHL Sustainability Report 2023 (oryginał w j. angielskim).

© 2025 Andreas Stihl AG & Co. KG – materiały prasowe wykorzystane zgodnie z Terms of Use – STIHL MediaCenter (sekcja A – Authorized Sales Partners). Zabrania się dalszego kopiowania lub modyfikacji. Tłumaczenie i opracowanie: POMARAŃCZE.NET.

Prawdziwe opinie klientów
4.8 / 5.0 740 opinii
pixel